piątek, 1 czerwca 2012

Kair - Ciekawostki i wskazówki

Kuchnia



Egipska kuchnia inspirowana jest kuchnią turecką, grecką i arabską. Typowe dla tego kraju pożywienie składa się z dużej ilości ryżu, do którego dodaje się gotowane i zaprawiane olejem warzywa lub mięso. Większość potraw bogato przyprawiana jest czosnkiem, kminkiem, koperkiem lub miętą, a także sól, pieprz, cebula i masło to jedne z głównych egipskich składników. Choć kuchnia egipska jest uznawana za dość ciężką, a odwiedzających państwo faraonów turystów ostrzega się przed dziwacznymi i czasem trudnymi do zniesienia dla europejczyków smakami, to jednak niewątpliwie warto zapoznać się z tą oryginalną kuchnią i spróbować choćby kilku potraw.

Transport 

Po Kairze Turyści mogą się przemieszczać pociągami, tramwajami, metrem, taksówkami, oraz wynajętymi samochodami. Jednak trzeba uważać, ponieważ kairskie drogi należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Główną przyczyną wypadków jest wielki tłok na drogach. Kairskie metro jest jedynym w Afryce, długość sieci wynosi 62 km i wkrótce ma zostać rozbudowana. Obecnie działają w Kairze dwie linie metra – zielona i czerwona. Jest to bardzo tani środek komunikacji w porównaniu do taksówek. Charakterystyczny jest ruch lewostronny pociągów metra. Kairskie tramwaje obecnie kursują jedynie po przedmieściach miasta.

Handel


Najbardziej handlowym rejonem jest bazar Chan al-Chalili.Jest to zlepek targowisk, na których handluje się złotem, srebrem, biżuterią, pamiątkami, ubraniami i wyrobami rzemiosła artystycznego.

Struktura wyznaniowa

 Największą społecznością w mieście są muzułmanie, w zdecydowanej większości są to sunnici. Większość meczetów znajduje się w dzielnicy Kairu muzułmańskiego, znajdują się tu szkoły, uniwersytety i instytuty tej religii. Koptyjska część miasta przypomina o tysiącletnim okresie pomiędzy władzą faraonów a muzułmanów. Koptowie w zdecydowanej większości są obrządku ortodoksyjnego, nieliczni w obrządku grecko-prawosławnym a niewielka grupa w obrządku katolickim i ewangelickim.

 

Bakszysz

 Bakszysz to napiwek, ale nie taki zwykły. To bardziej rodzaj jałmużny, ponieważ religia islamu nakazuje dzielenie się majątkiem z biednymi. Samo słowo bakszysz oznacza podziel się z bliźnim. Trzeba się przygotować że będzie się proszonym o bakszysz w tak błahych sytuacjach jak wskazanie dobrego miejsca do zrobienia zdjęcia, czy po prostu pytając o drogę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz