czwartek, 31 maja 2012

Drugi dzień w Kairze

Dzień drugi



Kolejny dzień rozpoczęłam odwiedzając Stary Kair czyli inaczej Kair Koptyjski. Jest to dzielnica Kairu i najstarsza część miasta, obejmująca m.in. szereg zabytków koptyjskich, łączących starożytny Egipt faraonów z cywilizacją islamską. Do muzułmańskich zabytków Starego Kairu zalicza się meczet Amra Ibn al-Asa, będący najstarszym meczetem Egiptu. Do żydowskich zabytków należy Synagoga Ben Ezry w Kairze, unikalny relikt starej żydowskiej społeczności Kairu.

 

Zaraz po obiedzie w jednej z tradycyjnych restauracji, przeszłam na Chan al– Chalili. Chan al – Chalili to suk  (czyli targ) w centrum Kairu, a zarazem jedna z głównych atrakcji dla turystów. Jest to w zasadzie cała dzielnica handlowa. Mieści się tu wiele sklepów, kawiarń, restauracji, kramów z żywnością. Weszłam do jednej z kawiarni by sprawdzić jak wygląda taki tradycyjny kairski lokal i aby napić się kawy. Wypiłam wyśmienitą kawę w pięknym udekorowanym lokalu. Na miejscu można również usiąść w kącie i zapalić fajkę wodną.

 

Szari' al-Muizz li din Allach jest to główna ulica dawnego Kairu Fatymidów. Dziś wznoszą się tam jedne z najwspanialszych maczetów i pałaców. Można tam również odnaleźć tradycyjne bazary. Znajdują się tam takie zabytki jak: Brama Bab al- Futuh (na zdjęciu), meczet al- Hakima, meczet Sulejmana Agi al- Silahara, rezydencja Bajt al- Zahajma czy maczet al- aqmar.

 
Pod wieczór zwiedziłam meczet al- Hakima, jedno z najważniejszych muzułmańskich miejsc kultu w Kairze. Najbardziej imponującym elementem meczetu są najstarsze w Kairze zachowane minarety oraz spektakularne wejście, przypominające propylon, charakterystyczne dla architektury starożytnego Egiptu.

Pierwszy dzień w Kairze



Dzień pierwszy

 

Pierwszego ranka po przylocie udałam się do Egipskiego Muzeum Starożytności. Można tam podziwiać m.in. wyposażenia z grobowca faraona Tutenchamona, w tym jego złotą maskę; kolekcję portretów fajumskich, królewskie mumie, posągi faraonów, ich żon bogów i bogiń egipskich, oraz ekspozycje sprzętów codziennego użytku. W tym muzeum jest co oglądać i na pewno nikt nie wyjdzie stąd znudzony. Mogłabym tam spędzić wiele, wiele godzin, jednak trzeba było odwiedzić jeszcze inne atrakcje.




Udałam się do centrum Kairu. W centrum współczesnego Kairu znajduje się Midan Tahrir (plac Wyzwolenia). Do najważniejszych obiektów w okolicy należą : meczet Omara Makrama, Uniwersytet Amerykański, hotel Nile Hilton, oraz Egipskie Muzeum Starożytności.

 

Po południu zwiedziłam Muzeum Mahmuda Chalila. Jest to wspaniałe muzeum posiadające najlepszą w Egipcie kolekcję sztuki zachodniej. Prace słynnych impresjonistów min. Rodina, Moneta, van Gogha należały przed wojna do ministra Mahmuda Chalila i jego francuskiej żony, którzy przekazali je państwu pod warunkiem, ze będą eksponowane w ich eleganckiej rezydencji.








Podróż druga

Drugą podróż odbyłam parę miesięcy później. Pojechałam do Kairu, stolicy Egiptu. W następnych postach opiszę trasę mojej wyprawy oraz różne ciekawostki na temat tego miasta.
Kilka podstawowych informacji o Kairze:


Kair (arab. القاهرة; [al-Qāhira]) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. "Mieście umarłych". Kair nazywane jest "Miastem tysiąca minaretów" lub "Matką Świata". To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.






Trasa wycieczki:
1. Egipskie Muzeum Starożytności
2. Centrum Miasta
3. Muzeum Mahmuda Chalila
4. Kair Koptyjski
5. Chan al- Chalili
6. Szari' al-Muizz li din Allach
7. Memfis
8. Piramidy w Gizie
9. Sfinks

środa, 30 maja 2012

Londyn - Ciekawostki i wskazówki

 Transport


W Londynie bardzo spodobał mi się sposób poruszania się po nim.    Londyn to bardzo duże miasto i gdyby nie rozbudowany system linii metra nie udałoby mi się tak szybko przemieszczać. 


Logo londyńskiego metra

Kolejnym plusem są londyńskie taksówki, wszystkie wyglądają tak samo, ale łatwo jest je rozpoznać. 

Londyńska taksówka



Po Londynie jeżdżą również dwupiętrowe czerwone autobusy. Wszędzie można nimi dojechać. Przejeżdżają również obok zabytków więc są dobre do podróżowania dla turystów. 


Five o'clock

Zwyczaj popołudniowej herbatki Anglia zawdzięcza księżnej Betford – Annie. Zaczęła ona urządzać podwieczorki, na których podawano herbatę i lekkie, słodkie przekąski.
Jednak osoby, kojarzące Anglię z wielką celebracją picia herbaty mogą się poczuć nieco rozczarowane. Obecnie nie jest to szczególnie kultywowany zwyczaj, poza tym zaskoczeniem może być fakt, że nie w każdym lokalu dostaniemy herbatę. Na dzień dzisiejszy jej miejsce zdaje się zajmować kawa. Niestety, najczęściej o niezbyt powalającym smaku. Mimo wszystko wątpliwościom nie ulega fakt, że jeszcze przez długie lata Anglia będzie kojarzona właśnie z herbatą.


Parki 

Hyde Park
W każdej większej dzielnicy znajdziemy wielki park, w którym każdego dnia wypoczywają setki osób. Będąc w parku często można się natknąć na wpół oswojone wiewiórki i lisy, które wabione pożywieniem, chętnie zbliżają się do karmiących je ludzi.
Niektórzy mówią że Londyn należy do miast, w którym znajduje się najwięcej parków na świecie. Najbardziej znany to oczywiście Hyde Park, popularne są też Regent's Park, Green Park, St James's Park czy nieco oddalony od centrum Greenwich Park. 
W mieście znajduje się również kilka ogrodów zoologicznych oraz popularny ogród botaniczny - Kew Gardens.

Kuchnia angielska 

 Kuchnia brytyjska nie ma najlepszej opinii w świecie. Nie można jej zaliczyć do szczególnie wykwintnych czy zdrowych. Niektórzy zarzucają jej wręcz brak smaku. I faktycznie jeśli idzie o ilość stosowanych przypraw – nie ma się czym pochwalić. Prawdopodobnie to właśnie ów fakt sprawił, że w Wielkiej Brytanii niezwykle popularne stały się potrawy kuchni o zdecydowanych smakach, np. Indyjskiej, Chińskiej.

Popularną brytyjską potrawą jest ryba z frytkami.  
Nie można równiez zapomnieć o obfitym śniadaniu (tzw. Full English Breakfast). Posiłek ten składa się głównie z kilku plastrów smażonego bekonu, jajek, tostów, fasolki i pomidorów. Czasem w jego skład wchodzą także płatki zbożowe i owsiane, grzyby oraz parówki. Do picia podaje się soki owocowe oraz herbatę lub kawę. 
Kolacja to dla niektórych Anglików najbardziej obfity posiłek w ciągu dnia.

Ostatnie chwile w Londynie



Dzień piąty




 Ostatniego dnia mojej podróży zwiedziłam muzeum do którego bardzo chciałam wstąpić, Muzeum Sherlocka Holmesa. Zostało urządzone ono jako mieszkanie Holmesa opisywane przez Arthura Conan Doyla w książkach. Obok urządzono sklep z pamiątkami, gdzie można było się również zaopatrzyć w książki o Sherlocku Holmesie oraz zakupić np. czapkę ala Holmes lub melonik ala John Watson.

 

Po obiedzie udałam się do Muzeum Figur woskowych Madame Tussaud, by zobaczyć woskowe figury sławnych osób i postaci z filmów. Miło było choć przez chwilę poczuć się sławną u boku znakomitych gwiazd takich jak: Johnny Deep, Julia Roberts czy Kate Winslet.

Następnego dnia musiałam niestety wracać do Polski.
I tak oto skończyła się moja podróż do Londynu.



Ciąg dalszy podróży

Dzień drugi

 
Następnego dnia zwiedziłam siedzibę królowej Elżbiety – Buckingham Palace.
Palace Buckingham położony przy Saint James Park. Został on oficjalną, stałą rezydencja królewską w roku 1837. Wybudowany został w 1703 roku dla Johna Shieffielda - księcia Buckingham. W 1761 został zakupiony dla Jerzego III. Nazwa pałacu pochodzi od dworu, jaki w roku 1703 wzniósł tu książę Buckingham.
Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria. Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest udostępnione dla turystów, jednak mogłam obejrzeć: Galerię Królowej i Stajnie Królewskie. Queen's Gallery prezentuje zmieniane w każdym sezonie wystawy tematyczne z bogatych zbiorów monarchów brytyjskich. Kolekcja dzieł sztuki królowej Elżbiety należy do najbogatszych na świecie. Przy stajniach znajduje się Muzeum Powozów, w którym zachwyciłam się słynną Złotą Karetą Państwową.

 

Metrem podjechałam do London Eye i oglądnęłam panoramę miasta z wagoniku.
Na olbrzymim London Eye umieszczone są 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. Jednocześnie nad ziemią może znajdować się 800 osób! Prędkość z jaką poruszałąm się wynosi 0,8 km/h, a pełny czas trwania podróży wyniósł około 30 minut.

 

Pod koniec dnia odwiedziłam Big Bena i usiadłam na łąwce nad Tamizą oglądając zachodzące słońce.
 Big Ben jest to nazwa ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii. Dzwon ten zawisa na jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu.

Dzień trzeci

 

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Harrods. Harrods to jeden z najsłynniejszych ekskluzywnych sklepów w Londynie. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Charlesa Henrego Harrodsa, który w 1849 otworzył mały sklep spożywczy. Z czasem sklep stał się wielkim domem towarowym. W 1983 roku przeszedł w ręce Egipcjanina Mohameda al Fayeda, sprawił on że sklep stał się jeszcze bardziej ekskluzywny. Dziś można tam znaleźć prawie wszystko, od zacząwszy od ubrań a skończywszy na owocach morza.

 

Później podjechałam metrem na Trafalgar Square.
Trafalgar Square jest uznawany za serce centralnego Londynu. Plac ten powstał w XIX wieku na miejscu dawnych stajni królewskich. Na Trafalgar Square znajduje się piękna kolumna Nelsona, fontanna oraz dwa pomniki. Pierwszy z nich jest Jakuba II, a drugi Jerzego IV. Jednak ze wszystkich budowli najbardziej widoczna jest wyżej wymieniona 56-cio metrowa kolumna Nelsona. U podstawy tejże kolumny znajdują się cztery lwy oraz cztery płaskorzeźby odlane ze zdobytych dział francuskich. Płaskorzeźby przedstawiają zwycięstwa admirała Nelsona pod Trafalgarem, Kopenhagą, Aboukirem i St Vincent.


 

Podróż pierwsza



Dzisiaj opowiem o mojej pierwszej podróży do Londynu oraz o jego największych atrakcjach. Na początek kilka informacji o Londynie.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, a także stolica tego państwa.
Położony nad Tamizą, jest trzecim największym miastem Europy (po Moskwie i Stambule), jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji. Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Wielkiego Londynu) wynosi ok. 7,8 mln (2010 r.) na obszarze 1 607 km²; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami liczy ok. 20 mln mieszkańców (obszar tzw. megalopolis). Około 20% mieszkańców pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.



Trasa wycieczki:
1.       British Museum
2.       Tower of London
3.       Tower Bridge
4.       Pałac Buckingham
5.       London Eye
6.       Big Ben
7.       Harrods
8.       Trafalgar square
9.       Muzeum Sherlocka Holmesa
10.     Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud


Pierwszy dzień


Pierwszego dnia wstałam rano i udałam się do British Museum. Najbardziej zależało mi na zobaczeniu słynnego Kamienia z Rosetty oraz prac Albrechta Dürera.
 The British Museum jest największym muzeum historii starożytnej w Europie, posiada siedem milionów eksponatów, przedstawiających niezwykle bogatą historię Londynu, Wielkiej Brytanii, Europy i wreszcie świata. Są to przede wszystkim mumie, wazy, dzieła literatury oraz rzeźby.
 Ogromny gmach muzeum zajmuje 75 000 metrów kwadratowych (to 4 rzymskie kolosea lub 9 boisk piłkarskich). Rocznie przewija się tędy ponad 5 milionów zwiedzających.

                                                              
 
Następnie poszłam obejrzeć  Tower of London i znajdujące się tam królewskie klejnoty.
Tower of London, inaczej zwany Twierdzą Tower jest jedną z lepszych i ciekawszych atrakcji turystycznych jakie proponuje Londyn. Przez setki lat była ona siedzibą władców Anglii. Twierdza położona jest nad północnym brzegiem Tamizy, chroni ją kilka rzędów murów i dawne koryto fosy w którym obecnie rośnie trawa. Jej wysokość sięga 30 metrów, a grubość murów wynosi 3,6 metra.
Centralną część warowni stanowi White Tower, czyli Biała Wieża.  Została ona wzniesiona w 1100 roku, obecnie mieści się tam imponująca kolekcja zbroi i innych militariów.
Podczas zwiedzania nie można przegapić skarbca - Jewel House, w którym przechowywane są bezcenne klejnoty, a wśród nich berło królewskie z największym diamentem świata - 530-karatową Gwiazdą Afryki. Usłyszałam tam legendę o krukach z Tower. Na terenie Tower mieszka sześć kruków, legenda głosi że jeżeli opuszczą one kiedyś twierdzę, Londyn zginie. Aby tak się nie stało spętano im skrzydła i są pilnie strzeżone.



Pod wieczór udałam się na spacer nad Tamizą i po to aby oglądnąć Tower Bridge.
 Bliźniacze wieże londyńskiego Tower Bridge to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Most ten wybudowano na początku lat 90. XIX wieku. Oddano go do użytku w 1894 roku po ośmiu latach budowy. Tower Bridge składa się z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Obydwie wieże kryją w sobie mechanizmy, służące do podnoszenia przęseł.


Kilka słów na początek...

Witajcie!
Nazywam się Sydney Fox i jestem podróżniczką. Podróże są moją pasją. Odwiedziłam wiele pięknych i fascynujących miejsc. Na tym blogu będę zamieszczać informacje na temat moich podróży. Mam nadzieję, że zainteresuję was moimi doświadczeniami i będziecie z chęcią czytać mojego bloga. Miłej lektury!